Krásna Hôrka otvorená najskôr v roku 2018

Posted by on April 9, 2015

11037588_825169017572095_1686853399247814963_oTretie výročie požiaru Krásnej Hôrky bolo zároveň príležitosťou pre generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea, pod správu ktorého hrad patrí, aby vykonal kontrolný deň a aby opäť, po čase, vpustil do areálu hradu i novinárov.

Pri tejto príležitosti Viktor Jasaň uviedol, že k otvoreniu zrekonštruovaného hradu s vynovenými expozíciami by mohlo dôjsť najskôr v roku 2018. Podľa neho je možné prípadné skoršie sprístupnenie časti hradu za prebiehajúcich prác vo zvyšnej časti, k tejto variante sa však neprikláňa.

“Ak všetko pôjde tak, ako je teraz nastavené, tak skôr by som videl, že otvoríme sezónu v roku 2018 tak, že to bude (hotové) všetko. Skôr by som bol za túto alternatívu. Ale viete, všetko sa môže zmeniť,” povedal riaditeľ Jasaň počas prehliadky hradu, opravovaného od októbra 2012.

Druhá etapa rýchlejšia a efektívnejšia

Prvá etapa obnovy riešila dočasné prestrešenie hradu. Trvala od 19. októbra 2012 do 30.júna 2014. Od novembra minulého roku na Krásnej Hôrke prebieha druhá etapa zameraná na trvalé krovy a strechy. Zhotoviteľom je firma Hornex, ktorá sa podľa Jasaňa zaviazala ukončiť práce do novembra 2015. “Trvalé krovy sú odhadom momentálne hotové na 70 percent. Termíny nemeškajú, a to aj vďaka miernej zime, je tu dobrá organizácia práce. Harmonogram absolútne nie je narušený,” konštatoval generálny riaditeľ Slovenského národného múzea počas marcového kontrolného dňa. Škridľa je už položená na strednom a dolnom hrade, práce prebiehajú súbežne aj na hornej časti. Na severovýchodnej bašte bude ako strešná krytina použitý predzvetraný medený plech s takmer čiernou farbou.

Doposiaľ sa na hrade podľa Viktora Jasaňa preinvestovalo zhruba 1,5 milióna eur, bez zahrnutia doterajších nákladov firmy Hornex, ktoré podľa dohody do záverečnej fakturácie znáša samotná firma. Trvalá strecha by mala stáť vyše 2 miliónov.

Je treba podotknúť, že efektívnejšie začali prebiehať práce na obnove po výmene na dvoch dôležitých postoch: na miesto Rastislava Púdelku, exriaditeľa národného múzea vymenovali Viktora Jasaňa a ten si za svojho námestníka pre hrady, zámky a kaštiele vybral mladého a ambiciózneho Júliusa Barcziho. Po odvolaní dlhoročnej riaditeľky Múzea Betliar, ktorý má v správe aj Krásnu Hôrku a po absolvovaní výberového konania sa stal riaditeľom aj tejto inštitúcie.

Tretia etapa

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky už vyhlásilo koncom marca výberové konanie na projektanta obnovy hradu. Návrhy očakávajú do 4.mája 2015. Záverečná tretia etapa by mala priniesť aj moderný a väčší priestor pre návštevníkov. “Rozhodne nechceme návrat do expozície, ktorá bola pred tým. Expozícia by mala byť modernejšia, veľkorysejšia a väčšia, s niektorými priestormi, ktoré v minulosti neboli využité,” povedal Jasaň novinárom. Súčasťou budúcej prehliadky hradu by mala byť aj časť venovaná požiaru a obnove tejto pamiatky.

Revitalizáciou by sa malo zabezpečiť optimálne a plnohodnotné fungovanie celého hradného komplexu, nový prístup k pôvodným výstavným priestorom a doplnenie novými expozíciami. Ďalej sa zabezpečí na potrebnej kvalitatívnej úrovni aj zázemie pre návštevníkov –  hygienické zariadenia, kaviareň, predaj suvenírov, informačné centrum, pokladňa, prípadne úschovňa batožín a bicyklov, ale i zázemie pre personál.

Komplexnou revitalizáciou národnej kultúrnej pamiatky sa majú odstrániť tiež nevhodné zásahy z predchádzajúceho obdobia a následky požiaru z 10. marca 2012, ktorý zničil celú strechu hradu, časť interiéru, ako aj značnú  časť historických exponátov. V čase požiaru bolo v národnej kultúrnej pamiatke hrad Krásna Hôrka umiestnených 4 229 zbierkových predmetov vrátane predmetov v depozitároch. Pri požiari bolo poškodených a zničených 352 zbierkových predmetov, úplne zničené boli aj tri zvony zo zvonice kaplnky.

V rámci tretej etapy bude potrebné obnoviť zvyšok objektu – opraviť požiarom poškodené časti múrov, omietky, urobiť klampiarske a kamenárske práce. Nanovo je potrebné vybudovať všetky inžinierske siete, inštalovať zabezpečovacie, ako aj protipožiarne prvky, vrátane veľkej nádrže na vodu.

Hrad Krásna Hôrka v marci 2015 počas kontrolného dňa:

 

 

 

Zdroj: TASR, Foto: SNM, Rozsnyovidek.sk

Comments are closed.